4.maijā Otaņķu tautas nama Lielajā zālē tika atvērta multimediālā izstādē ”Tautasdziesmu teicējas. 1991”.

Datums: 06.05.2021 4.maijā Otaņķu tautas nama Lielajā zālē tika atvērta multimediālā izstādē ”Tautasdziesmu teicējas. 1991”.


Izstādes atklāšanā piedalījās Nīcas kultūras centra vadītāja Ieva Šmite ar komandu, Otaņķu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Bišofs un izstādes pārstāvji - režisore, mākslinieciskā vadītāja Dace Micāne-Zālīte un videooperators Viesturs Graždanovičs.

Atklājot izstādi, Dace Micāne-Zālīte aicina, “Lai katrs cilvēks, kas atnāks šajā izstādē, ienirst tās saturā dziļi kā Baltijas jūrā un katrs atrod savu dzintaru, katrs atrod sev sava spēka punktu.”

“Kas ir tautasdziesmu teicējas? Uz to atbildi meklējam joprojām. Tā ir tik sena strāva, kas dzīvo no mūsu senmātēm, kas ar savu dziesmu ir audzinājušas paaudzes, kas ar savu gudrību ir spējušas latviešu tautu padarīt stipru, viedu, gudru, tādu, kādi mēs esam,” stāsta izstādes mākslinieciskā vadītāja Dace Micāne-Zālīte.

“Ja šīs pērles – tautasdziesmu teicējas - nebūtu pie mums uz vietas, tad nebūtu pie mums arī šī izstāde, kas būs apskatāma ievērojot sabiedrībā noteiktos ierobežojumus,” izstādes atklāšanā sacīja Otaņķu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Bišofs. Vienlaikus A. Bišofs uzsvēra, ka šobrīd ir grūti nosaukt datumu, no kura izstāde būs atklāta apmeklētājiem, aicinot sekot līdzi valdības lēmumiem par pulcēšanās ierobežojumu samazināšanu.

Izstādes koncepcijas pamatā ir četri gadalaiki, četras novadi. Latgale – ziema, Kurzeme – pavasaris, Vidzeme – vasara, Sēlija – rudens.

Filmēt un dokumentēt Latvijas tautasdziesmu teicējas 1991.gadā bija kinooperatora Andra Slapiņa ideja un to tālāk turpināja radošā grupa.

“Eksponējot multimediālā izstādē liecības par tautasdziesmu teicējām, kādas dokumentētas 1991.gadā, tiek radīta unikāla mākslas vide, kas stāsta un portretē latviešu tautasdziesmu teicējas, viņu dzīves un garīgo telpu,” turpina D. Micāne-Zālīte.

Izstādes kolekcijā ir ievērojamā fotomākslinieka Jāņa Deinata tautasdziesmu teicēju portreti no 1991.gada ekspedīcijām Latvijas novados.

Īpaša sadarbība radošajai grupai ir ar Otaņķu etnogrāfisko ansambli, vadītāju Solveigu Kūlaini. Dziedātāji ir tautasdziesmu teicēju Katrīnas Radomišķes un Margrietas Otaņķes dziesmu mantinieki. Ansamblis ar savām dziesmām, leitīšiem un īpašo Lejakurzemes dziedāšanas tradīciju viesojies divas reizes Rīgā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur notika tautasdziesmu teicēju Margrietas Otaņķes un Katrīnas Radomišķes daudzinājuma vakars 2019.gada pavasarī un multimediālās izstādes ”Tautasdziesmu teicējas.1991” ietvaros Kurzemes diena.

Izstāde ”Tautasdziesmu teicējas. 1991”, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus un pulcēšanās ierobežojumus, Nīcas novada kultūras centra Otaņķu tautas nama Lielajā zālē būs skatāma no 4.maija līdz 27.jūnijam. Apmeklētājiem ieeja bez maksas. Izstāde skatāma otrdien un ceturtdien no pulksten 14 līdz 18, kā arī trešdien un sestdien no pulksten 11 līdz 15.

IZSTĀDE APMEKLĒTĀJIEM PAŠREIZ IR SLĒGTA! Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par ierobežojumu samazināšanu, jo tiklīdz būs iespēja apmeklētājiem apmeklēt izstāžu zāles, arī izstāde ”Tautasdziesmu teicējas. 1991” gaidīs savus skatītājus.

 

Video sižetu par izstādes atklāšanu, skatieties TV Kurzeme sagatavotajā ziņu materiālā.